TULÁK PO HVĚZDÁCH (Jack London)

18. října 2010 v 17:06 | katrin

Tato kniha vydaná v roce 1915 má v sobě skryto mnoho mouder. Řekla bych že tolik, že jsem jich mnoho nepochopila. Děj se odehrává ve věznici, kde vězeň, odsouzený k trestu ve svěrací kazajce, začne astrálně cestovat. Je to o nesmrtelnosti lidského ducha a o tom, že vás nic na světě nemůže zotročit, pokud se rozhodnete zůstat svobodní.

Také jsem se tam dozvěděla, že v každém čase se na současný stav lidstva nahlíží jako na vrchol lidského vývoje. Všechno, co bylo dříve, mohlo býti špatné. Ale v dnešní době se přeci nic špatného dít nemůže. Již jsme to překonali..

Také se dozvíte něco z historie. Některé věci tam jsou zajímavé. Řekla bych, že kniha není vymyšlená, ale že se to mohlo stát. Předkládám úvodní slovo o knize:


"Jack London dva roky před svou smrtí, r.1914, kdy se mu podařilo obnovit proces s jedním z vězňů v kalifornském San Qentinu, s nevinně odsouzeným Edem Morellem, a dosáhnout jeho osvobození. Morellovo vyprávění i další zájem o tuto problematiku pak Londonovi posloužily jako inspirační zdroj. Strhující síla takto vzniklého románu však tryská z širšího pramene - z celé osobnosti velkého pokrokového umělce. Románovým zpracovnáním autentických událostí a osudů ze sanquentinské věznice chtěl autor na vrcholu slávy docílit hlubšího účinu než pouze rozšířit řadu svých úspěšných, sugestivně realistických děl. Toužil jím vyburcovat veřejné mínění, povýšit jej na všeplatný varovný dokument.

  Z románu o člověku zbaveném svobody v jedné z    
  nekrutějších vězeňských institucí, a přece
  svobodném  silou nezlomného ducha, se Londonovi
  podařilo  vytvořit knihu plnou optimistické víry v
  nezdolnou sílu lidstva, jedno z velkých  
  humanistických děl nepomíjejícího významu."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama