SEDM TIBEŤANEK (Gerti Samelová)

18. října 2010 v 16:58 | katrin

Tuto knihu jsem dostala od kamarádky před rokem. Celou jsem jí ihned přečetla a pomohlo
mi to hlavně v jedné věci. Nikdy jsem nevěděla, jestli třeba když nemám ráda zimu, tak je to proto, že se mám silou vůle naučit zimu překonat a mít jí ráda a nebo je to proto, že mi být v zimě neprospívá a mám být co nejvíce v teple. Toto jsem vážně nevěděla.
Také mi bylo divné, když někdo je jiný než já a toto mu nedělá sebemenší problémy a radí
mi, že to nic není a že to mám překonat, tak jestli je v tomto lepší a mám ho poslechnout a nebo věci dělat po svém.

Na to mi kniha dala odpověď a nyní jsem se k ní po roce vrátila a mám i ověření, že to
funguje. Zjednodušeně je to takto: existují tři základní energie (vítr, žluč a hlen) a pět živlů (vzduch, oheň, voda, země a prostor/éter). Každý má v sobě tyto prvky obsaženy v určitém poměru a tento poměr určuje, co má dotyčný rád a nerad, jakou má povahu, jaký má vzhled atd. Každý je originál, ale tady je test, který vám určí, do které skupiny přibližně patříte. Uvědomila jsem si, že nic není v začátku lepší nebo horší než druhé - každý má svoje plusy i mínusy - ale důležitá je práce na sobě - tou se dá dokázat hodně - můžete využívat svých dobrých stránek osobnosti a zapracovat na těch špatných, takže budete nakonec spokojeni a budete mít méně chyb a bude to vypadat, že jste na tom od Boha lépe než ten, kdo neví, jak na sobě pracovat.

Odpověď na moje otázky v podstatě je, že pokud nemáš rád zimu, tak buď co nejvíce v
teple. Nezáleží na ostatních, ten, kdo má zimu rád, třeba zase nemá rád teplo a taky by se neměl násilím překonávat. Když budeš jednat podle své přirozenosti, tak se stane to, že tvoje vnitřní energie se harmonizují a nakonec sice od počátku nemáš rád zimu, ale jelikož jsi se jí vyhýbal a ve všech směrech jsi dbal na svojí přirozenost, tak se tvoje energie vyrovnali a už ti zima téměř nevadí. Důležité tady je, že této rovnováhy může dosáhnout každý. Dalo by se to zjednodušit na: konej podle své intuice a dělej jenom věci, které ti jsou příjemné a které tě baví. Ale tady v knize je každý tip rozepsaný i s podrobným návodem a vychytávkami, takže to je k něčemu užitečné. (PS: Teď jsem si to dočetla a zjistila jsem, že tato odpověď neplatí pro všechny typy osobností - asi pro jednoho nebo dva to neplatí, ti se mají překonávat a tak se zdokonalovat!)

Dále se tu zabývají lékařstvím podle těch energií a živlů. To je také zajímavé, ale nejde to
až tak krátce shrnout, snad jen, že když se každý bude řídit podle své přirozenosti, tak žádný doktor nebude potřeba. Taky se mi ukázal nový pohled na lidi a na různé vlastnosti. Sympatičnost/nesympatičnost je jenom o vnitřních energiích a živlech. Žádná vlastnost není lepší než druhá (každou můžu použít dobře nebo špatně - stejně jako nůž mohu použít na krájení chleba nebo na vraždu). Např. tu staví vedle sebe vlastnosti jako ituici, vypočítavost, lhostejnost.* Nic není horší než druhé, u každého vidíme plusy i mínusy. Proto je dobré být vyrovnaný a umět věci správně používat.

Mě před rokem vyšel smíšený tip, ale když jsem si četla všechny výsledky, tak na mě
odjakživa nejvíc seděl typ Víla. Začala jsem se řídit přirozeností a po roce si udělala test znovu. Vyšel mi zase ten samý smíšený tip, ale energie již byly v jiném poměru a skoro se blížím k vyrovnanému typu Šťastný. Znovu si čtu všechny výsledky a utvrzuji se v tom, že původně jsem asi Víla, ale tím, že žiju podle toho, jak je to pro můj tip nejlepší, tak se zároveň měním k vyrovnanému tipu. Rozhodla jsem se dále pokračovat v životním stylu víly ( a více ho dodržovat ) a jsem zvědavá, jestli až se vrátím k této knize, budu již vyrovnaný typ (nebo jestli budu mít potřebu se k ní ještě vracet).

Knihu jsem dostala, takže nevím, jestli se dá sehnat v knihovně. Je psaná spíš tak, že bude
bavit více holky, něco jako styl bestselleru pro dívky, ale poučení si může vzít každý ze všeho.


* Intuice s sebou přináší jakoby šťastnou náhodu, když jí umíš použít, ale na druhou stranu osoba, která jí nadměrně používá nebo spíš nemá nic jinýho než intuici k použití, tak je často labilní. Vypočítavost můžeme taky dobře využít v rozhodování, můžeme jí využít pro dobro všech nebo jenom pro svoje sobecký plány. Pokud člověk používá jenom jí, tak může být citově otupělý. Lhostejnost se taky hodí když jde o rozhodnutí, které se časem vyřeší samo a každý zásah by to jen zhoršil. Ale také při použití ve špatné situaci (kdy je čin zapotřebí) to situaci může zhoršit. Osoba, která je pouze lhostejná, často jakoby ani nežije. To, že jste použili vlastnost dobře se ukáže vždy zpětně - buď jste spokojeni s výsledkem a nebo nejste:)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama