OSTROV (The Island)

19. října 2010 v 13:31 | katrin

Další skvělej film, kterej mi vyrazil dech.. Je trochu drsný, ale to proto, že je v něm ukryta pravda. A vidět pravdu, je vždycky drsný (pokud není dobrá).

Lidi jsou ve speciálním zařízení, protože celý svět je kontaminován. Zbývá pouze jediný rajský ostrov, na kterém je možné žít. Ale zájemců je hodně, protože se nachází stále další a další lidé, kteří kontaminaci přežili. Proto se každý den losuje, kdo na ostrov pojede. Lidé si žijí ve zdánlivé idylce - jsou označeni náramkem s čipem a tedy jsou plně kontrolováni v zájmu svého zdraví. Ví se přesně, kolik čeho snědli a jaké jídlo si mohou dát na základě rozboru moči. Stačí projet čipem. Také je o ně vítečně postaráno - každý krok je monitorován a proto když se někomu zdá často noční můra, jde si o tom popovídat s psychologem, aby se blok odstranil. Nikdo nemusí nic dělat, pouze primitivní práci, kterou by zvládlo i dítě, vše je automatizované. No nechtěli byste v takovémto překrásném světě žít? Nebo už v něm téměř žijeme?

Ano, ale tato idylka má své háčky, jak už to tak bývá. Například nikdo nemůže jít ven do přírody. Chybí smysl života - smysl je pouze v dělání primitivní práce, v povrchní zábavě a v čekání, že budu vylosován, abych mohl odejít na ostrov.
Dále se k sobě nesmí přibližovat kluci a holky, aby se nezamilovali - co kdyby jeden vyhrál odjezd na ostrov. Vše je (zdá se) logicky vysvětlené, ale přesto hlavnímu hrdinovi něco nesedí. Na rozdíl od ostatních má mnoho otázek. Odkud se bere čisté oblečení? Proč nepojede psycholog také na ostrov? Jak to, že se nalézají stále další lidé, kteří přežili kontaminaci?

Abych tu neřekla celý děj, tak se podívejte, kde je ten háček a jak to dopadne. Pravda je samozřejmě krutá a věřím, že pokud by lidé uměli to, co je ve filmu (jako že už to dle mě možná umí), jistě by se kvůli penězům chovali stejně krutě. Už si nedělám iluze.

Ale zvláštní je, že na CSFD padl mnohokrát názor, že tento film je špatný, protože by si přeci každý pokládal otázky a nalezl by pravdu - vždyť je to přece jasné! To by ti lidé museli být opravdu hloupí aby to neviděli. Bohužel takto reagují lidé, kteří jsou stejní jako nevědomí lidé ve filmu, kteří se na nic neptají a nemyslí. Protože to, co nemám rád na ostatních většinou značí mé potlačené stránky.

Ano, ve filmu totiž když našli nového člověka, který přežil kontaminaci, museli všechno učit. Protože je kontaminace náročná, tak tento člověk je zezačátku trochu mimo, a musí chodit do školy, kde mu všechno vysvětlí. Naučí se číst a psát a dozví se, proč je tu a co má dělat. Když se na něco zeptá, je mu to vysvětleno, ale většinou se nepodporuje jejich zvídavost a kladení otázek, naopak se to potlačuje. Stejně jako kreativita (stejný oblečení pro všechny, stejná zábava pro všechny, stejný pokoje pro všechny). Dělej si svojí práci a na nic se neptej, až vyhraješ cestu na ostrov, budeš v ráji.. Nepřipomíná vám to něco? Mě docela jo. V reálu začneš chodit do školy, kde se děje to samé jako ve filmu - potlačení osobnosti a vymytí mozku. Potlačení osobnosti tím, že rozvíjíš pouze určité části mozku na úkor jiných, všichni se učí stejným tempem to samé bez ohledu na to, co koho zajímá. Učení se nesmyslných textů nazpaměť. To, že ze školy využiješ v praxi max 10 procent, máš šanci zjistit, až když jí vystuduješ, a to už je většinou pozdě na nějaké uvědomění, protože máš vymytý mozek. Vymytí mozku probíhá v podobě zjištění "pravd" od učitelů, kteří ví všechno líp než ty. Tyto pravdy se nemohou zpochybnit. Dějiny se staly přesně tak jak se je učíš - bez otázek. Rasismus je špatný, ale hodnocení žáků bez ohledu na jejich odlišnost je správné. Nesplňuješ normu - za 5. Ale ty hodnotit někoho na základě povrchních odlišností nesmíš, to je tabu. (tímto neříkám, že rasismus je dobrý, poukazuji pouze na jiný druh rasismu praktikovaný ve škole) A když vyrosteš, tak děláš rutinní práci (opravdu nevím, jak je to s různými typy specializovaných prací, ale většinou každý dělá to samé dokola a zvládla bych to i ve svých 10 letech, včetně VŠ pozic kromě těch hodně odborných.) Pak už se uplatňuje naděje na lepší budoucnost (ve filmu ekvivalent výhry cesty na ostrov). A to tak, že děláš tuto nudnou práci, ale máš naději, že v budoucnosti si vyděláš a našetříš peníze a budeš se mít líp. Jenže kdy? Pořád to nepřichází, protože je sice hezký se koukat v televizi na šťastné rodiny žijící v rodinném domku s bazénem, ale za prvý ti to ke štěstí moc nepomůže a za druhý ti do toho vždycky něco vleze, nějaký důvod, proč se ti nemůže tvůj sen splnit. Náhoda - nebo snad ne? A co když se ti přeci jen podaří tobě vnucený sen splnit? Budeš se mít pak dobře nebo to bude stejně kruté jako ve filmu? A proč tobě vnucený sen? Ve filmu jim nahrávají do podvědomí signály, co si mají přát - neděje se to snad? Já to kolem sebe všude vidím. Proto můžeme hádat, jestli nás uspokojí sen, který vlastně není náš, ale je vnucený:)

PS: Pro ty, co stále věří společnosti okolo sebe: Je to přeci jasný - Země se točí okolo Slunce, protože to ví každý (každý to ví, protože se to učil ve škole, ve škole se to učí, protože na to přišli vědci, stejně tak dříve věděl každý, že je Země placatá a učilo se to ve škole a tak jasnou věc by zpochybňoval pouze blázen). Jinak mi taky připadá divný, proč málokdo ví, jak přesně funguje elektřina, počítač, finanční systém, lednice, mikrovlnka, mobilní telefon atd. Ale vždyť přeci na co to řešit - zmáčkneš čudlík a je to, navíc nikdo nemůže vědět vše, proto každý zná něco a nakonec já vím, že je technik, vědec, specialista, který to ví a dokáže mi to v hrozných frázích vysvětlit (tak, že mu nerozumím skoro ani slovo,ale když vidím, že používá tak složitý slova na problém, který nejde vysvětlit normálně, tak mu budu věřit.) Dále když jedete po městě, tak se stačí rozhlédnout. Všude jsou kamery. Proč tam jsou? No přeci aby se snížila kriminalita. A snížila se? Dopadnou dnes zloděje lépe než tomu bylo před zavedením kamery? A co ty antény, které všude v metru trčí? To nevím co je, ale asi to bude mít důvod - třeba měření teploty nebo vlhkosti. Kdybych měla všechno zkoumat, tak se z toho zblázním, nezbývá než VĚŘIT. Počkat věřit? To je skoro jako věřit v Boha. Ale to s vědou nemá nic společného - nebo ano? Jak můžete vědět pokud nerozumíte např. součástkám mobilních telefonů, že nemáte v mobilu čip, který je napojen na nějaký systém, který přesně vidí, jak se pohybujete? Musíte věřit a doufat, že ti, co mají nad námi moc a vyrábí mobilní telefony do nich nic takového nedají. Nebo do notebooku. Máme internet. Máme vyspělou technologii. Když jdu na internet, tak mi tam někdy vyskočí reklama, ve které stojí: Ahoj, jak se máš v Praze? Jak může někdo vědět, kde jsem? Aha IP adresa. Asi v ní bude pro Prahu společný znak. Nezbývá než VĚŘIT, že když má ten, co mi ukázal reklamu přístup k mojí IP adrese, že k ní nemá přístup někdo, kdo to se mnou nemyslí dobře. Nezbývá než věřit v to, že tento systém, který je založený na penězích a nechá tě zemřít pokud nemáš na jídlo, mi neudělá nic špatného a jde mu o moje dobro... ...to už je opravdu racionálnější věřit v Boha:-)


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Spiiiidy Spiiiidy | E-mail | Web | 2. května 2011 v 12:13 | Reagovat

A proto je víra základním kamenem "Matrixu" ... od spousty lidí slyším něco jako "víra je to jediné, co mi zbylo" ... "víra je smysl života" a tak dále ... a když někomu řeknu "já už nevěřím, víra ještě nikoho nespasila", tak jsem akorát za blázna :-P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama