KAPITALISMUS

11. října 2010 v 17:38 | katrin

Dnes budu psát úvahu o kapitalismu. Tato úvaha mne napadla při čtení jedné z knih od Vladimira Merge. Tam byla myšlenka, že v kapitalismu je v podstatě stejné množství peněz, které připadá na jednoho člověka (vezmeš celkové množství peněz a vydělíš ho všemi lidmi, tak pro každého člověka připadne stejné množství). Ptala jsem se na to kamarádky, která studuje VŠE, jestli to je pravda a v podstatě je to tak, že kupní síla peněz je stále stejná. Tzn. že za průměrný plat si v čase můžeš koupit stejné množství věcí.

To znamená, že je v oběhu určitý objem peněz na osobu. V ideálním případě by byly téměř stejné platy - každý by se měl dobře a nebyla by chudoba. Jenže to je komunismus a o tom víme, že to nefunguje.

Nikdy jsem si to neuvědomila, ale vlastně když hodně pracuju, třeba si najdu dvě zaměstnání, tak mám dvojnásobný plat než někdo jiný. Dále to znamená, že jsem vzala pracovní místo jinému člověku a i část peněz, které by jinak připadly jemu. Pokud je na stole koláč, tak logicky když si vezmu dva kousky ze čtyř a jsme na koláč čtyři, tak na někoho díky mě nevyzbyde.

Dále je v kapitalismu možné, že když mám peníze, tak si je můžu uložit třeba do banky na termínovaný vklad. Nějakou dobu pak nemohu na peníze šáhnout a za to na konci období dostanu peníze - úroky. Když si takto uložím hodně peněz, může úrok dělat např. 15 000 za měsíc. To je super, že? Jenže jak už jsem řekla, ty peníze, které jakkoliv dostaneš, někdo jiný musí ztratit. Když má někdo hodně peněz v řádu milionů, tak už potom nemusí pracovat. Jen tak si může sedět a bohatnout (peníze ve větším množství vydělávají další peníze), zatímco chudí díky němu chudnou stále víc.

Proč potom bohatí lidé dávají peníze na charitu? Že by je podvědomě tlačilo svědomí za to (i když si to většinou vědomě nepřipouští), že děti v dětských domovech strádají? Naopak mnoho lidí opovrhuje bezdomovci a různými chudáky. Jenže kdyby se všichni ti lidé začali snažit a makat, tak bychom buď měli všichni tvrdší podmínky v práci, nebo všichni nižší platy a nebo bychom dokonce o svůj příjem díky nim přišli (pokud by byli najednou lepší) a ocitli bychom se třeba na jejich místě. Takže z toho vyplývá, že bychom si takovýchto lidí měli spíše vážit, protože díky nim a jenom na jejich úkor si žijeme na lepší životní úrovni a můžeme si dovolit "vyhodit" peníze za nevhodný nákup.

Proč "bojujeme s chudobou"? Dá se vůbec s chudobou bojovat? To je jako kdybych řekla, že mám právo na dva kousky koláče, protože jsem lepší než ten, kdo ho díky mě nedostal, a pak začla hlásit: "Musíme bojovat s hladem, který trápí dnešního strávníka u stolu, na nějž nevyzbyl koláč. Máme přeci dost jídla pro všechny. Jako důkaz své solidarity ti věnuji malý kousek ze svého koláče. To jsem ale hodná, co?"

Jenže jak se proti tomu bránit? Když budu žít skromě, tak nevím jistě, že peníze, které by patřily mě, připadnou chudákovi.

Jako protiargument proti svým tvrzením jsem slyšela to, že je to spravedlivý systém. U nás možná ještě ano, ale za pár let bychom byli tam, kde je západ a už by to moc spravedlivé nebylo. Ano, zatím máme možnost žít normální život, ať už naše poměry při narození byly jakékoliv. I chudý může vystudovat a může se normálně uplatnit. Jenže na západě (tam, kde je již Euro) to funguje jinak.

Když si to vezmeme logicky, tak pokud bohatí od určitého množství majetku již nemusí nic dělat a bohatství narůstá úměrně výši majetku (tzv. kapitalizace úroků), tak chudí stále chudnou. Mezi chudé se to rovnoměrně rozdělí, takže ten spád není tak markantní. Rozdíl mezi bohatou a chudou vrstvou se stále prohlubuje. Pokud je placené školství, tak dochází k tomu, že ten, kdo se narodí do chudé rodiny, už nikdy nebude bohatý. Tehdy bohatí můžou řídit podmínky pracovního trhu. Můžou zvyšovat nároky na pracující zaměstnance a žádné stávky nepomohou, protože ten, kdo nemá co jíst, vezme jakoukoli práci, a tím pádem je organizování stávky téměř nemožné. Nakonec to dopadne tak, že ten, kdo se narodí do chudé rodiny vystuduje když se bude hodně snažit alespoň s maturitou. Pak bude pracovat 9 a více hod. denně 6 dní v týdnu a musí si sám šetřit na důchod. Z lidí se stávají roboti. Jsou vyčerpaní a nemají sílu nezávisle myslet, ani si uvědomit svojí bídnou situaci. Různě potlačují svoje vědomí, aby si nemuseli přiznat pravdu. Někteří se chytnou alkoholu, někteří se zaměří na svůj vzhled, někteří dostanou deprese, někdo si vybíjí svůj vztek na lidech jiné národnosti atd.

Dále kapitalismus vede k tomu, že když se např. 90 procent holek vyspí se šéfem kvůli udržení si pracovního místa, tak zbylých 10 procent holek bude na základě nesplnění nepsaného požadavku propuštěno. Což lidi nutí aby jednali víc a víc amorálně. Nakonec bylo tam, kde jsem žila téměř 50 procent prostitutek mezi místníma holkama. Čím je to způsobeno? Myslíte si, že 50 procent všech dívek chce dobrovolně dělat prostitutku? Nebo jsou k tomu spíše okolnostmi přinuceny?

Je toto spravedlivé?

Jestli si myslíte, že je to jinak a že si většina lidí žije dobře, tak to je pravda, jenže když to vezmeme z globálního hlediska, tak jsme na tom dobře díky tomu, že spousta lidí v Africe umírá. Proč jim dáváme charitu místo toho, abychom je naučili, jak si vystačit sami + jim odpustili dluhy. Proč? Protože když by se postavili na vlastní nohy,tak bychom nemohli žít na jejich úkor a nemohli bychom je vykořisťovat. Zatímco když jim dáváme charitativní pomoc, tak je činíme na nás závislými. My můžeme odpojit naši pomoc kdykoli. Ale oni bez ní být nemohou.

Jinak o kapitalismu jsem se dozvěděla, že byl vymyšlen určitou skupinou lidí. Když byl vymyšlen, tak tito lidé věděli dopředu, že tento systém krachne. Nejdřív bylo naplánováno zvyšování životní úrovně obyvatel společně s narůstajícím konzumem. Pak dojde k bodu nasycení trhu. Tzn. že reklama už nezabírá, lidé nestíhají kupovat nové věci (věci se rozbíjí rychleji než se stihne vydělat na nové). V ten čas přijde krize. Pak krizi uměle zažehnáme a ještě chvíli budeme udržovat skomírající systém. Na závěr systém krachne a ti lidé, kteří ho vymysleli (i jeho pád) nám nabídnou řešení. Jaká ironie.. (o tomto pojednávám v rubrice NWO)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama